Příběhy mých klientů

(Jména klientů a jejich příběhy byli pozměněny)

Dnes už paní Anička nemusí být 24 hodin denně s někým blízkým. Je opět schopná cestovat sama do práce, dojít si na nákup, koncert nebo se sejít s přáteli.

Pan Honza už nemá strach odpovědět telefonát před kolegy a email pošle hned po první kontrole. Nedělá mu problém se zeptat kolegů o pomoc hned, jak ji potřebuje.

Paní Bára si skočí do obchodu bez zdlouhavých příprav s minimálním make-upem a v teplácích.

Pan Michal se zas těší na léto jak pojede do hor a užije si to po dlouhé době.

NEDĚLÁ SNAD TOHLE KAŽDÝ? CO JE NA TOM ZVLÁŠTNÍHO?

Asi se divíte a říkáte si, že to je přece normální, tohle dělá každý člověk. Jenže to je právě ono; pro každého to normální není. Všechny tyto příběhy spojuje psychický problém, blok, úzkostní porucha nebo deprese, které jejich životy do určité míry, více nebo méně, omezují. V některých případech lidé nejsou, právě kvůli těmto problémům, schopni normálně fungovat. A mezi námi je spousta takovýchto lidí. Vím to, protože se s tím setkávám denně ve svém poradenství, i ve svém životě.

Když jsem poprvé viděla paní Aničku, nebyla schopna zůstat doma sama, do práce a vlastně kamkoliv musela jet s manželem. Představa nákupu v obchodě jí naháněla hrůzu a často vyvrcholila v panický záchvat, který je často tak fyzicky hrozný, že si člověk myslí, že zemře, omdlí, stane se mu něco strašného. Bolest na hrudi, zrychlené dýchání, vysoký tep, pocení, třes, potřeba na záchod, to vše patří k panickému záchvatu. Paní Anička trpěla panickými záchvaty s agorafobií, problémem, který téměř znemožní žít normální život. Všechny tyto aktivity ještě před 3mi roky byla schopna vykonat sama, pak se něco stalo a vše se změnilo. Nebyl za tím žádný velký traumatický zážitek, spíš nakupení se problémů v životě. Zkusila několik terapií, ale žádnou s velkým úspěchem.

Pan Honza nebyl schopen odpovědět telefonáty; pokud byl někdo v kanceláři tak raději odešel z místnosti na záchod. Bál se, že když ho kolegové uslyší, pan Honza jim bude připadat neprofesionální, že se neumí vymáčknout, nebo že koktá.
Emaily kontroloval nejméně desetkrát, než je byl schopen odeslat. Často se zpožděním, jelikož si nikdy nebyl jist, jestli je jeho odpověď v pořádku, není v nich chyba, nebo zní hloupě. Když potřeboval pomoc, čekal, až kolega dokončí svou práci nebo vypadá, že by na ně mohl mít zrovna čas, protože kolega určitě dělá něco důležitějšího, než mu radit.

Paní Bára nebyla schopna jít do obchodu bez hodinové přípravy make-upu a nejlepšího oblečení. I když šla třeba jen pro mléko na méně než 5 minut. Co kdyby náhodou potkala někoho známého? Kdyby nebyla upravená, myslel by si, že je na tom špatně, nebo “no ta dneska vypadá, vůbec se o sebe nestará”. Hodinové přípravy na nákupy ji vyčerpávaly a tak se jim také, pokud mohla, vyhýbala. To šlo se třemi dětmi ale velmi těžko.

Pan Michal, starší pán s hromadou vážných zdravotních problémů, se už na léto do své oblíbené chaloupky netěšil, i když to byla jeho nejoblíbenější část roku. “Stejně asi brzy umřu. Nemá to cenu”, myslel si pro sebe.

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) pomohla mým klientům právě s těmito problémy. Terapeutický směr, který je založen na praktických strategiích ve změnách chování a myšlení, které pomáhají lidem s úzkostmi, depresemi, obsedantně kompulzivní poruchou atd. Lidé se učí pomocí těchto strategií se stát svým vlastním terapeutem a tím pádem být nezávislí na dlouhodobé terapii. Klienti vykonávají různé úkoly mezi sezeními, jelikož změna nastává používáním těchto strategií v jejich životě a ne mezi čtyřmi stěnami poradenské místnosti.

TERAPIE JSOU JAKO ANTIBIOTIKA, NĚKOMU ZABERE JEDEN TYP, DRUHÉMU JINÝ.

Od klientů některých slýchám, že klasické terapie, při kterých se člověk provádí minulostí, povídá si o/nebo hledá příčinu, jim na jejich problémy nepomáhají. Někteří lidé se už do minulosti nepotřebují vracet, jelikož je to pro ně uzavřená kapitola, nebo NEPOTŘEBUJÍ ODPOVĚĎ na otázku PROČ?

Lidé chtějí najít řešení JAK se s problémem vypořádat, chtějí strategie nebo nástroje JAK ZATOČIT SE SVOU ÚZKOSTÍ NEBO DEPRESÍ, atd. Sami to zkouší, ale i přesto často uváznou v bludném kruhu a neví, jak z něj ven. A pokud je to i váš příběh, tak jsem tu já se svým poradenstvím a KBT technikami.

KBT je nástroj, jak bojovat s depresí nebo úzkostí. Je to i cesta z bludného kruhu, jelikož naučením se techniky začnete pomalu jít za svým cílem, malým nebo velkým, místo nacházení se po nějaké době na stejném místě. Já vám vysvětlím, jak daný psychický problém funguje a ovlivňuje vás, jak jste se dostali do bludného kruhu, ale také jak z něj ven. Budete zdolávat překážky úkoly zadanými v sezeních, které si odnesete s sebou domů. To proto, že změna nastane ve vašem životě a mnou dané techniky se musí aplikovat do vašeho každodenního života.
Na začátku vaší cesty budu stát při vás, radit, diskutovat s vámi o tom, jak vám co šlo nebo nešlo. Spolu vypilujeme strategie do nejmenšího detailu, aby byla fungovaly tak, jak mají. Mým cílem je, aby jste se stali svým vlastním odborníkem na problém, protože jenom tak budete moct pokračovat sami. Protože budete vědět, jak na to. Ať to je být schopný sám nakoupit, zvládnout konverzaci s někým neznámým a nebo přestat kontrolovat zásuvky padesátkrát denně.

google6b7635849d249a42 google6b7635849d249a42.html